Ideology

ഇസ്ലാമോഫോബിയ: വംശീയ-വര്‍ഗീയ വിദ്വേഷത്തിന്റെ വേരുകള്‍

Pinterest LinkedIn Tumblr

1990ന് ശേഷം ഇസ്‌ലാമോഫോബിയ ശക്തിപ്പെട്ടത് ഒരു സാംസ്‌കാരിക യുദ്ധത്തിന്റെ പശ്ചാത്തലത്തിലാണെന്നും അവക്ക് പിന്നില്‍ പ്രവര്‍ത്തിക്കുന്നത് വംശീയ വികാരമാണെന്നും നാം തിരിച്ചറിയേണ്ടതുണ്ട്. മുസ്‌ലിം നാടുകളില്‍ അധിനിവേശം നടത്താന്‍ യു.എസ് സാമ്രാജ്യത്വം ഇസ്‌ലാമോഫോബിയ വ്യാപിപ്പിച്ചു. ഇതിനായി 2001 സെപ്തംബര്‍ 11ന്റെ ഭീകരാക്രമണങ്ങള്‍ വിദഗ്ധമായി ഉപയോഗിക്കപ്പെട്ടു. കൃത്രിമമായി നിര്‍മിച്ചെടുത്ത തെളിവുകള്‍ ഉപയോഗിച്ച് ഇറാഖ് ജനതയെ കൂട്ടക്കുരുതിക്കിരയാക്കി. അഫ്ഗാനിസ്താനിലും ഇറാഖിലുമായി 20 ലക്ഷത്തിലേറെ മനുഷ്യരെ യുഎസ് സാമ്രാജ്യത്വം കുരുതികഴിച്ചു. ഹീനത്വവും സംസ്‌കാര ശൂന്യതയും നിലീനമായ ഒരു ജനത ഈ വിധം തകര്‍ത്തെറിയപ്പെടുന്നത് ശരിയാണെന്ന പ്രതീതി ജനിപ്പിക്കുംവിധം അധിനിവേശ ശക്തികളെ ചെറുത്തുനില്‍ക്കുന്നവരെ ഭീകരര്‍ എന്ന് വിളിക്കാന്‍ മുഖ്യധാരാ മീഡിയ ആവേശം കാണിക്കുന്നു.

നൈസര്‍ഗികമായിത്തന്നെ ഒരു ജനത ഭീകര പ്രവര്‍ത്തനം നടത്തുന്നവരാണെന്ന ചിന്താഗതിയിലേക്ക് സാമാന്യ ജനങ്ങളെ എത്തിക്കുന്ന വിധമാണ് ഭീകര പ്രവര്‍ത്തനങ്ങള്‍ റിപ്പോര്‍ട്ട് ചെയ്യപ്പെടുന്നത്. ഏത് സ്‌ഫോടനം നടന്നാലും നിമിഷങ്ങള്‍ക്കകം സംശയത്തിന്റെ നിഴലിലേക്ക് ഒരു പ്രത്യേക സമൂഹം മാറ്റിനിര്‍ത്തപ്പെടുന്നത് എത്ര സമര്‍ത്ഥമായും ആസൂത്രിതമായുമാണ്! മാധ്യമ നൈതികത തുടര്‍ച്ചയായി ലംഘിക്കപ്പെട്ടാലും ഇതിലെ കുറ്റവാളികള്‍ക്ക് ബൈലൈനില്‍ തുടരാം.

സാമൂഹിക-രാഷ്ട്രീയ-സാമ്പത്തിക-വിദ്യാഭ്യാസ പ്രാന്തവല്‍ക്കരണമല്ല, ഒരു പ്രത്യേക സമൂഹത്തില്‍ ‘നിലീനമായ’ ജൂഗുപ്‌സാവഹമായ സ്വഭാവ വൈകൃതങ്ങളാണ് അക്കൂട്ടരെ ഭീകരരാക്കി മാറ്റുന്നതെന്ന സിദ്ധാന്തം സ്വതന്ത്ര ഇന്ത്യയില്‍ ഫാഷിസ്റ്റുകളില്‍ മാത്രമുണ്ടായിരുന്ന ആശയമായിരുന്നു. ഇത് 1990 ന് ശേഷം ഇന്ത്യയില്‍ മുഖ്യധാരാവല്കരിക്കപ്പെടുന്നതാണ് നാം കാണുന്നത്. ആഗോളതലത്തില്‍ ഈ സമീപനരീതിക്ക് കിട്ടിയ അധികാര ശക്തികളുടെ ആശിര്‍വാദമാണ് ഇതിനു പിന്നില്‍.

bylines malayalam, byline malayalam, bylines.in, byline.in, bylines online publication bylines malayalam publication bylines magazine, bylines malayalam magazine wtc attack bylines
സെപ്തംബർ 11 വേൾഡ് ട്രേഡ് സെന്റർ ആക്രമണം

‘മുസ്‌ലിം ഭീകരത’യില്‍ നിന്ന് മോചനം നല്കിയവരായി സ്വയം അവതരിപ്പിക്കാന്‍ ഒരു ‘ഹൈന്ദവ ഭൂതകാലം’ സൃഷ്ടിച്ചുകൊണ്ട് രക്ഷകരായി അവതരിക്കുക എന്നത് ബ്രിട്ടീഷ് കൊളോണിയല്‍ നയമായിരുന്നു. ഒരൂ കാലഘട്ടത്തെ മതവുമായി സാത്മീകരിച്ച് ചരിത്രവക്രീകരണം നടത്തി ഒരു ജനതയെ മുഴുവന്‍ ശത്രുപക്ഷത്ത് നിര്‍ത്തി വിചാരണ ചെയ്തുകൊണ്ടാണ് കൊളോണിയലിസ്റ്റുകള്‍ ചരിത്ര രചന നിര്‍വഹിച്ചത്. ഇന്ത്യയില്‍ ഇത് സവര്‍ണമേല്‍ക്കോയ്മ എന്ന വംശീയവാദത്തിന് അനുഗുണമായി പരിണമിച്ചത് സ്വാഭാവികമാണ്.

മുസ്‌ലിം ഭരണാധികാരികളൊക്കെ ഇസ്‌ലാമിന്റെ പ്രതിരൂപങ്ങളാണെന്നും അവരുടെ യുദ്ധങ്ങളുടെ പിന്നിലുള്ള ലക്ഷ്യം ഇസ്‌ലാമാണ് എന്ന് വരുത്തലുമായിരുന്നു കൊളോണിയല്‍ പദ്ധതി. ക്ഷേത്രക്കൊള്ള, ബലപ്രയോഗത്തിലൂടെയുള്ള മതം മാറ്റം എന്നിവ ഇസ്‌ലാമിക വിരുദ്ധമായിട്ട് കൂടി ഈ നെറികേടുകള്‍ മുസ്‌ലിംകളുടെ മേല്‍ ആരോപിക്കപ്പെട്ടു. ഇതിനായി ചരിത്രത്തെ വക്രീകരിച്ചു. സാമ്രാജ്യനിര്‍മിതിക്കായി പ്രവര്‍ത്തിച്ചവര്‍ ഇസ്‌ലാമിന്റെ പ്രതീകങ്ങളായി ചിത്രീകരിക്കപ്പെട്ടു. സവര്‍ണ താല്‍പര്യങ്ങള്‍ക്കനുഗുണമായ ഒരു പുഷ്‌കല കാലം തിരികെ കൊണ്ടുവരാനുള്ള അഭിനിവേശവുമായി ഇന്ത്യന്‍ ഫാഷിസം ശക്തിപ്പെടുന്നത് ഈ കൊളോണിയല്‍ ചരിത്ര സംവേദനത്തില്‍ നിന്ന് ഊര്‍ജ്ജം വലിച്ചെടുത്തുകൊണ്ടാണ്.

മതപരമായ അപരവത്കരണത്തിലും വിദ്വേഷത്തിലും മാത്രമാണ് ഫാഷിസം തഴച്ചുവളരുന്നത്. അപരവല്‍കരിക്കപ്പെട്ട ജനതയെക്കുറിച്ച് വിദ്വേഷജടിലമായ പ്രചാരണ യുദ്ധം നടത്തിക്കൊണ്ട് മാത്രമാണ് ഫാഷിസ്റ്റ് ശക്തികള്‍ക്ക് പ്രവര്‍ത്തിക്കാനാവുക. എല്ലാ തെറ്റുകള്‍ക്കും നിദാനമായ അപരനെ സൃഷ്ടിച്ച് വെറുപ്പിന്റെ മണ്ഡലം സൃഷ്ടിക്കപ്പെട്ടേ ഫാഷിസത്തിന് നിലനില്‍ക്കാന്‍ പോലുമാവൂ. ഇവയാണ് ഫാഷിസത്തിന്റെ പ്രാണവായുവും ഭക്ഷണവും. ഫാഷിസത്തിന്റെ പോപ്പുലിസ്റ്റ് രീതികളോട് മത്സരിക്കാന്‍ മതേതരം എന്ന് വിവക്ഷിക്കപ്പെടുന്ന രാഷ്ട്രീയ പ്രസ്ഥാനങ്ങള്‍ നിര്‍ബന്ധിതരാക്കപ്പെടും. മാത്രമല്ല, തങ്ങളില്‍ തന്നെ അന്തഃസ്ഥിതമായ വംശീയ പക്ഷപാതിത്തം, ഫാഷിസത്തെ പരോക്ഷമായി സഹായിക്കും വിധം മതേതരത്വ ധ്വംസനത്തിന്റെ ചട്ടുകമായി മതേതര പ്രസ്ഥാനങ്ങളെപ്പോലും മാറ്റിയേക്കാമെന്ന് ദക്ഷിണേന്ത്യന്‍ അനുഭവങ്ങള്‍ ചൂണ്ടിക്കാട്ടുന്നു.

bylines malayalam, byline malayalam, bylines.in, byline.in, bylines online publication bylines malayalam publication bylines magazine, bylines malayalam magazine us iraq invasion bylines
അമേരിക്കയുടെ ഇറാഖ് അധിനിവേശം

വര്‍ഗീയ-കൊളോണിയല്‍ ചരിത്രപരിപ്രേക്ഷ്യമുല്പാദിപ്പിക്കുന്ന ചരിത്ര സംവേദനം ഏത് ജനതയുടെയും വര്‍ഗീയ വല്‍ക്കരണത്തെ ത്വരിതപ്പെടുത്തും. മതനിരപേക്ഷ ചരിത്രപഠനം വ്യാപിപ്പിക്കുകയാണ് ഇതിന് ഒരേയൊരൂ പ്രതിവിധി. ഇന്ത്യന്‍-ജര്‍മ്മന്‍ ഫാഷിസങ്ങള്‍ വളര്‍ന്നത് താരതമ്യപ്പെടുത്തിനോക്കൂ: ഇന്ത്യയില്‍ മുസ്‌ലിം അപരത്വവും ജര്‍മ്മനിയില്‍ ജൂത അപരത്വവും മുഖ്യധാരാ സമീപനമാക്കി ക്രമത്തില്‍ പരിവര്‍ത്തിപ്പിച്ചുകൊണ്ടാണ് കൃത്രിമമായ സ്വജന ഐക്യം’നിര്‍മ്മിച്ചെടുക്കുന്നത്. മുസ്‌ലിം അപരന്‍ എന്നും അക്രമാരിയും സമാധാന ഭഞ്ജകനും കുറ്റവാളിയുമായിരിക്കും. ഈ ഭാഷ്യത്തിന് പിന്നിലെ വര്‍ഗീയ-സാമ്രാജ്യത്വ-ഫാഷിസ്റ്റ് അജണ്ടകളെ കൃത്യമായി തിരിച്ചറിയുക എന്നതാണ് ജ്ഞാന ശാസ്ത്രപരമായി പ്രബുദ്ധനാവുക എന്നതിനര്‍ത്ഥം.

സാംസ്‌കാരിക വംശീയത

ഏതെങ്കിലും ഒരു ജനവിഭാഗത്തെ അധഃസ്ഥിതരാക്കി നിലനിര്‍ത്താനും അവര്‍ക്ക് അര്‍ഹിച്ച സാമ്പത്തികമോ സാമൂഹികമോ ആയ നീതി നിഷേധിക്കാനുമുള്ള ശ്രമം വംശവെറിയുടെ ഉല്‍പ്പന്നമാണ്. ഏതെങ്കിലും ജനവിഭാഗത്തെ അപരവല്‍കരിക്കാനും താഴ്ത്തിക്കെട്ടാനും അവരില്‍ കുറ്റവാളിത്തമോ ഭീകര പ്രവണതയോ ഉണ്ടെന്ന് നിരൂപിക്കും വിധം പ്രചാരണം നടത്തുന്നതിന്റെ പിന്നിലും പ്രര്‍ത്തിക്കുന്ന ഘടകം വംശവെറി തന്നെ. ഈ വംശീയ സമീപനത്തിന്റെ കൂടുതല്‍ അഭിശപ്തമായ രൂപമാണ് ഹിറ്റ്‌ലറില്‍ നാം ദര്‍ശിക്കുന്നത്. ഹിറ്റ്‌ലറുടെ വീക്ഷണത്തില്‍ ജനം അവരുടെ വംശത്തെ ജീര്‍ണിക്കാന്‍ അനുവദിക്കുമ്പോള്‍ മാത്രമാണത്രെ മഹത്വം വിനഷ്ടമാകുന്നത്. ലോക ചരിത്രത്തിലെ സംഭവങ്ങള്‍ മുഴുക്കെ വംശസംരക്ഷണത്തിനുള്ള തെറ്റോ ശരിയോ ആയ പ്രകടനങ്ങള്‍ മാത്രമാണെന്ന്’തറപ്പിച്ചു പറയാന്‍ ഹിറ്റ്‌ലര്‍ മടിച്ചില്ല.

ചരിത്രപരമായി പറഞ്ഞാല്‍ 1942ല്‍ ക്രൈസ്തവ സ്പാനിഷ് രാജവംശം രക്തശുദ്ധിയുടെ പേരില്‍ അറബികളെയും ജൂതരെയും സ്‌പെയിനില്‍ നിന്ന് പുറത്താക്കി. വംശീയതയുടെ പ്രകടമായ പ്രതിഫലനമായിരുന്നു ഈ ദുഷ്‌ചെയ്തി. എന്നാല്‍ ഹിജ്‌റഃ ആദ്യ നൂറ്റാണ്ടില്‍ തന്നെ മുസ്‌ലിം സാമ്രാജ്യത്വത്തിന്റെ വികാസം പടിഞ്ഞാറിന് മതപരവും രാഷ്ട്രീയവും സാംസ്‌കാരികവുമായ ഭീഷണി ഉയര്‍ത്തിയെന്ന് മതാന്തര ഡയലോഗ് വിദഗ്ധന്‍ എ‌സ്‌പോസിറ്റോ നിരീക്ഷിക്കുന്നു.

bylines malayalam, byline malayalam, bylines.in, byline.in, bylines online publication bylines malayalam publication bylines magazine, bylines malayalam magazine concentration camp bylines
ജർമനിയിലെ ഒരു കോൺസെൻട്രേഷൻ ക്യാമ്പ്

ജൈവ വംശീയവെറി ഏറെക്കുറെ അവസാനിച്ചുവെങ്കിലും സാംസ്‌കാരിക തലത്തില്‍ അത് മറ്റൊരു വേഷത്തില്‍ നിലനില്‍ക്കുന്നു. സാംസ്‌കാരിക വംശീയതയില്‍ വംശം’എന്ന പേര് ഒരിക്കലും പ്രയോഗിക്കപ്പെടുന്നില്ല; ഒരു ജനതയുടെ മേല്‍ സാംസ്‌കാരിക അധമത്വം വെച്ചുകെട്ടുകയാണ് അതിന്റെ മുഖ്യമായ പ്രത്യയശാസ്ത്ര പദ്ധതി. അപരവല്‍കരിക്കപ്പെട്ട വിഭാഗത്തിന്റെ വിശ്വാസം, പെരുമാറ്റം, മൂല്യങ്ങള്‍, ചേഷ്ഠകള്‍ എന്നിവയൊക്കെ സമ്പൂര്‍ണ്ണമായ അവഹേളനത്തിന് വിധേയമാവും. അധമത്വപരമായ ഈ അവസ്ഥ അവരില്‍ അലിഞ്ഞു ചേര്‍ന്നിരിക്കുന്നുവെന്നും കാലമോ സ്ഥലമോ ബാധിക്കാത്ത വിധം സ്ഥായീഭാവം പൂണ്ടതാണെന്നും സങ്കല്‍പ്പിക്കപ്പെടുന്നു.

ജൈവവംശീയ വാദത്തെപ്പോലെ സാംസ്‌കാരിക വംശീയതയിലും അസംസ്‌കൃതര്‍, പ്രാകൃതര്‍, അവികസിതര്‍, ഭീകരര്‍ എന്നിവ പ്രയോഗിക്കപ്പെടുമെങ്കിലും മതവിശ്വാസത്തെയാകും ഇവിടെ കൂടുതല്‍ അന്യവല്‍കരണത്തിന് ശരവ്യമാക്കുക. തങ്ങളുടെ അപരന്മാരായി റെഡ് ഇന്ത്യക്കാരെ നിരൂപിച്ചുകൊണ്ട് അവരുടെ സംസ്‌കൃതിയെ നിര്‍വചിച്ചു അമേരിക്കന്‍ വെള്ളക്കാര്‍. തങ്ങള്‍ തെരഞ്ഞെടുക്കപ്പെട്ട ജനമാണെന്നും എല്ലാ യുദ്ധങ്ങള്‍ക്കും പിടിച്ചടക്കലുകള്‍ക്കും വ്യക്തമായ വിധി (മാനിഫെസ്റ്റ് ഡെസ്റ്റിനി) ഉള്ളതായും തങ്ങളുടെ സാഹിത്യത്തിലൂടെ വെള്ളക്കാരായ വംശീയവാദികള്‍ പ്രചരിപ്പിച്ചിരുന്നു.

നാസികള്‍ക്കെതിരായ സംഖ്യ ശക്തികളുടെ യുദ്ധം ജൂതരോട് ഹിറ്റ്‌ലര്‍ അനുവര്‍ത്തിച്ച നരഹത്യയുടെ പേരിലല്ല, ജര്‍മ്മന്‍ സാമ്രാജ്യ മോഹം യൂറോപ്യന്‍ – അമേരിക്കന്‍ ശക്തികള്‍ക്ക് മേലുയര്‍ത്തിയ ഭീഷണിമൂലമായിരുന്നു. 1942ല്‍ അമേരിക്കയിലെ പേള്‍ ഹാര്‍ബറില്‍ ജപ്പാന്‍ നടത്തിയ ആക്രമണത്തിന് ശേഷം അതിനീചമാം വിധം പടര്‍ത്തിയ ജപ്പാന്‍ വിരുദ്ധ വംശീയത അമേരിക്കന്‍ മുഖ്യധാരാ രാഷ്ട്രീയവും മീഡിയയും കൂടി ഏറ്റെടുത്തു. തദ്ഫലമായി ഒരു ലക്ഷത്തിലേറെ ജപ്പാനീസ് അമേരിക്കക്കാര്‍ക്ക് നിരവധി വര്‍ഷങ്ങള്‍ കോണ്‍സന്‍ട്രേഷന്‍ ക്യാമ്പുകളില്‍ കഴിയേണ്ടിവന്നു. ജപ്പാനീസ് ബന്ധമുള്ളവരൊക്കെ പേള്‍ ഹാര്‍ബര്‍ ആക്രമണത്തിനുത്തരവാദികള്‍ എന്ന ബോധം വംശീയതയില്‍ നിന്നുയിരെടുത്തതായിരുന്നു. ഈ അനുഭവത്തെ വിസ്മരിക്കുന്നത് ചരിത്രപരമായ അംനേഷ്യ കൊണ്ടോ വംശവെറി കൊണ്ടോ മാത്രമായിരിക്കും.

bylines malayalam, byline malayalam, bylines.in, byline.in, bylines online publication bylines malayalam publication bylines magazine, bylines malayalam magazine protest bylines

ഈ പ്രവണതയുടെ തനിയാവര്‍ത്തനമാണ് അറബ് മുസ്‌ലിം ജനതക്കെതിരെ ഇന്ന് അമേരിക്കയിലും യൂറോപ്പിലും നടക്കുന്നത്. മുസ്‌ലിം നാടുകളില്‍ നടത്തുന്ന സായുധാക്രമണത്തിന് ന്യായീകരണം ചമക്കാനുള്ള സാംസ്‌കാരിക യുദ്ധമാണിത്. ഇസ്രയേലിനെ ശാസിക്കുന്ന 40 പ്രമേയങ്ങളാണ് രക്ഷാസമിതിയില്‍ ഇതിനകം അമേരിക്ക വീറ്റോ ചെയ്തത് എന്നും ഓര്‍ക്കണം.

മദ്ധ്യ-പൗരസ്ത്യ ദേശത്തെ പ്രശ്‌നങ്ങളുടെ മുഴുവന്‍ വേര് കിടക്കുന്നത് ദൈവം ഇസ്രായേല്‍ ജൂതര്‍ക്ക് പതിച്ചു നല്‍കി എന്ന വിശ്വാസത്തിലാണ്. വംശീയ വാദത്തിന്റെ അടിത്തറയിലാണ് ജൂത ക്രൈസ്തവ സയണിസങ്ങള്‍ കെട്ടിപ്പടുത്തിട്ടുള്ളത്. ഈ വംശീയ നൃശംസതക്ക് ലഭ്യമായ അന്ധമായ സാമ്രാജ്യത്വ പിന്തുണയാണ് പലസ്തീന്‍ ജനതയുടെ സ്വയം നിര്‍ണ്ണയാവകാശത്തെ നിഷേധിച്ചുകൊണ്ട് ലോകസമാധാനത്തിന് ഭീഷണി ഉയര്‍ത്തുന്നത്. ഇസ്രായേലില്‍ പലസ്തീനികള്‍ക്കെതിരെ നിലനില്‍ക്കുന്ന വിവേചനത്തെ ചില അറബ് നാടുകളില്‍ അമുസ്‌ലിംകള്‍ക്കെതിരെ നടക്കുന്ന വിവേചനമുദ്ധരിച്ചാണ് സയണിസ്റ്റു് അലന്‍ ദെര്‍ഷോവിസ്റ്റ് ന്യായീകരിക്കുന്നത്.

മൂന്ന് അല്‍ഖൈദക്കാരെ തിരഞ്ഞ് സോമാലിയയില്‍ 80000 പേരെയാണ് യു.എസ് സാമ്രാജ്യത്വം വധിച്ചത്. ഇല്ലാത്ത കൂട്ടനശീകര ണായുധത്തിന്റെ പേരിലും തെളിയിക്കപ്പെടാത്ത സെപ്തംബര്‍ 11 ബിന്‍ലാദന്‍ ബന്ധത്തിന്റെ പേരിലും ഇറാഖിലും അഫ്ഗാനിലുമായി ഇരുപത് ലക്ഷത്തിലേറെ മനുഷ്യരെയാണ് പാശ്ചാത്യ ശക്തികള്‍ കൊന്ന് തള്ളിയത്. ഇവക്കു പിന്നില്‍ പ്രവര്‍ത്തിച്ച ഘടകമായി വംശീയതയും അതിന്റെ ആധുനിക രൂപങ്ങളിലൊന്നായ ഇസ്‌ലാമോഫോബിയയും പ്രവര്‍ത്തിക്കുന്നു എന്ന് തിരിച്ചറിയപ്പെടേണ്ടതുണ്ട്.
ഇറാനിയന്‍ ജനാധിപത്യത്തെ അറുകൊലചെയ്യാന്‍ 1953ല്‍ സി.ഐ.എ മുന്നിട്ടിറങ്ങി.

അള്‍ജീരിയയില്‍ 1991ല്‍ ജനാധിപത്യപരമായ തെരഞ്ഞെടുപ്പില്‍ ഇസ്‌ലാമിസ്റ്റുകള്‍ വിജയിച്ചതിനെ പട്ടാളം അട്ടിമറിച്ചതിനെയും ഇസ്‌ലാമിസ്റ്റ് ഭരണകൂടത്തെ പലവുരു തുര്‍ക്കി പട്ടാളം അട്ടിമറിച്ചതിനെയും അമേരിക്കയും പാശ്ചാത്യ ശക്തികളും പിന്തുണക്കുകയായിരുന്നു. 2006ല്‍ ഹമാസ് വിജയിച്ചപ്പോള്‍ ജനാധിപത്യത്തിന്റെ പേരില്‍ സംസാരിക്കുന്ന അമേരിക്കയും ഇസ്രായേലും അതംഗീകരിച്ചില്ല. പലസ്തീനില്‍ നിന്നും വസൂലാക്കിയ റവന്യൂ നല്‍കാന്‍ വിസമ്മതിച്ച് ജനതയെ അമേരിക്കന്‍ പിന്തുണയോടെ കൂട്ടശിക്ഷക്ക് ഇസ്രായേല്‍ വിധേയമാക്കുകയും ചെയ്തു. തുനീഷ്യയിലും ഈജിപ്തിലും ഏകാധിപത്യ ഭരണകൂടങ്ങള്‍ നടത്തിയ തേര്‍വാഴ്ചയെ അമേരിക്കയും ഇസ്രായേലും പിന്തുണക്കുക യായിരുന്നു.

bylines malayalam, byline malayalam, bylines.in, byline.in, bylines online publication bylines malayalam publication bylines magazine, bylines malayalam magazine osama bin laden bylines

ന്യൂയോര്‍ക്കിലെ മന്‍ഹാട്ടനില്‍ നിര്‍മ്മിതമാവുന്ന ഇസ്‌ലാമിക് സെന്ററില്‍ (ഗ്രൗണ്ട് സീറോ മസ്ജിദ് എന്ന് ശത്രുക്കള്‍) നിര്‍മ്മിതിയുമായി ബന്ധപ്പെട്ട വിവാദമെടുക്കുക. അവിടെ പണിയുന്ന ഇസ്‌ലാമിക കേന്ദ്രം 2001 സെപ്തംബര്‍ 11 ന്റെ ഇരകളുടെ ആത്മാവിനെ നോവിക്കുമെന്നായിരുന്നു പ്രചാരണം. സെപ്തംബര്‍ 11 ഭീകരാക്രമണത്തിന്റെ ഇരകളുടെ ബന്ധുക്കളുടെ ഹൃദയത്തില്‍ മുറിവേല്‍പ്പിക്കുന്ന നടപടിയാണ് ഇതെന്നാണ് അമേരിക്കന്‍ വൈസ് പ്രസിഡണ്ട് സ്ഥാനാര്‍ത്ഥിയായിരുന്ന സാറാ പൗലിന്‍ ഫേസ്ബുക്കിലൂടെ പ്രഖ്യാപിച്ചത്. ഏതോ ഭീകരര്‍ നടത്തിയ അതിക്രമങ്ങള്‍ ഒരു ജനത മുഴുവന്‍ ഉത്തരവാദികളാണെന്ന ചിന്താഗതി വംശീയതയില്‍ നിന്നുയിര്‍കൊണ്ടതാണ്. അമേരിക്കന്‍ വലതുപക്ഷത്തിന്റെ ശക്തമായ പ്രചാരണായുധം ജനങ്ങളെ വ്യാപകമായി സ്വാധീനിച്ചതായി കണക്കുകള്‍ സൂചിപ്പിക്കുന്നു.

പടിഞ്ഞാറും മുസ്‌ലിംകളും തമ്മിലുള്ള ബന്ധം മെച്ചപ്പെടുത്താനും മതാന്തര ഡയലോഗിനുമുള്ള കൊര്‍ദോവ ഇനീഷ്യേറ്റീവ് എന്ന സംരംഭത്തെയാണ് ഈ വിധം അപകീര്‍ത്തിപ്പെടുത്തുന്നത് എന്നോര്‍ക്കണം. സ്പാനിഷ് അന്തലുസ്യയിലെ കൊര്‍ദോവയിലാണ് ജൂതക്രൈസ്തവ മുസ്‌ലിം ജനവിഭാഗങ്ങള്‍ നൂറ്റാണ്ടുകളോളം സഹിഷ്ണുതയോടെ സഹവര്‍ത്തിച്ച് ശാസ്ത്രവും സംസ്‌കാരവും സമ്പുഷ്ടമാക്കിയത്.

പാകിസ്താനില്‍ അബൊട്ടാബാദില്‍ വെച്ച് ഉസാമ ബിന്‍ലാദിനെ കൊന്നതിന് ശേഷവും അഫ്ഗാന്‍ അധിനിവേശം അവസാനിച്ചിട്ടില്ല. മുസ്‌ലിം വിരുദ്ധ ഹിസ്റ്റീരിയയുടെ അന്തരീക്ഷമാണ് അഫ്ഘാന്‍ ഇറാഖ് യുദ്ധങ്ങളുമായി പൊരുത്തപ്പെട്ട് അമേരിക്കക്കാരെ സജ്ജമാക്കി നിര്‍ത്താന്‍ കോര്‍പ്പറേറ്റ് മീഡിയ ശ്രമിക്കുന്നത്. കൂട്ട നശീകരണായുധങ്ങള്‍ ഇറാഖ് സമാഹരിച്ചു എന്ന വ്യാജാരോപണം തെറ്റാണെന്ന് തെളിഞ്ഞിട്ടും ഇറാഖ് അധിനിവേശം തുടരാന്‍ ഇസ്‌ലാം വിരുദ്ധമായ സാംസ്‌കാരിക പ്രചാരണം ശക്തിപ്പെടുത്തിയേ മതിയാകൂ. ഗ്വാണ്ടനാമോയിലും അബൂ ഗുറൈബിലും അഫ്ഘാനിലെ ബെഗ്രാമിലും നടന്ന മനുഷ്യ മന:സാക്ഷിയെ മരവിപ്പിച്ച പീഢനങ്ങള്‍ ഈ വിധത്തിലേ സ്വീകരിക്കപ്പെടുകയുള്ളൂ.

കറുത്ത ആഫ്രിക്കന്‍ ജനതയെ അടിച്ചമര്‍ത്തി ചൂഷണങ്ങള്‍ക്കിരയാക്കാന്‍ വെള്ളക്കാരന്റെ വംശീയമേധാവിത്വം എന്ന ആശയം വ്യാപിപ്പിച്ചത് പോലെ ഇസ്‌ലാമോഫോബിയ പടര്‍ത്തേണ്ടത് പാശ്ചാത്യ ആയുധശക്തിയുടെ പ്രത്യയശാസ്ത്ര നീതീകരണമായി മാറി. ഇതാണ് അപരിമേയമാം വിധമുള്ള പ്രവേഗത്തില്‍ ഇസ്‌ലാമോഫോബിയ വ്യാപിക്കുന്നതിന്റെ രഹസ്യം. അമേരിക്കന്‍ മുസ്‌ലിംകളിലെ ഭൂരിപക്ഷവും വെള്ളക്കാരല്ലാത്തതിനാല്‍ വെള്ളക്കാരന്റെ വംശവെറി പുതിയ ശത്രുവിനെതിരെ ചുഴറ്റാന്‍ എളുപ്പവുമായിരുന്നു. സെപ്തംബര്‍ 11 ആക്രമണത്തെപ്പറ്റി 90%ത്തിലേറെ അഫ്ഘാനികള്‍ക്കുമറിയില്ല എന്ന സത്യം ആരറിയുന്നു?

bylines malayalam, byline malayalam, bylines.in, byline.in, bylines online publication bylines malayalam publication bylines magazine, bylines malayalam magazine tahrir square bylines
അറബ് വസന്ത സമയത്തെ തഹ്‌രീർ സ്‌ക്വയർ, ഈജിപ്ത്

ഓറിയന്റലിസം

16, 17 നൂറ്റാണ്ടുകളില്‍ സ്‌പെയിന്‍, പോര്‍ച്ചുഗല്‍, ബ്രിട്ടന്‍, ഫ്രാന്‍സ് തുടങ്ങിയ സാമ്രാജ്യത്വ രാഷ്ട്രങ്ങള്‍ കോളനികള്‍ വ്യാപിപ്പിച്ചതോടെ പിടിച്ചടക്കലിനുള്ള പ്രത്യയശാസ്ത്രപരമായ നീതീകരണങ്ങളും ശക്തിപ്പെട്ടു. പുതിയലോകത്തെ റെഡ് ഇന്ത്യക്കാര്‍ക്കെതിരായ നരഹത്യകളും അടിമത്തവും ചുഷണങ്ങളും ദൈവശാസ്ത്ര വംശീയ വ്യാഖ്യാനങ്ങള്‍ ചമച്ചുകൊണ്ട് ന്യായീകരിക്കപ്പെട്ടു.

മുസ്‌ലിം ലോകം ഏകാധിപത്യപരവും അനക്കമില്ലാത്തതും ജനായത്ത വിരുദ്ധവും സങ്കുചിതവുമാണെന്ന ചിത്രീകരണം വ്യാപകമായി. ഹോമോ ഇസ്‌ലാമിക്കസ് എന്നയിനം താഴ്ന്ന മനുഷ്യവര്‍ഗത്തെപ്പറ്റിപ്പോലും കൊളോണിയല്‍ കാലത്ത് നരവംശ ശാസ്ത്രപരമായ ചര്‍ച്ചകള്‍ നടന്നു. താഴ്ന്നതും ഭീഷണവുമായ ജനതയായി മുസ്‌ലിംകളെ അപരവല്‍കരിച്ചുള്ള ഓറിയന്റലിസ്റ്റ് പ്രതിപാദ്യങ്ങളുടെ നിരന്തരാവര്‍ത്തനങ്ങളാണ് കൊടിയ വിദ്വേഷത്തിന്റെ വിത്ത് സെര്‍ബുകളില്‍ സൃഷ്ടിക്കുകയും മുസ്‌ലിം കൂട്ടക്കുരുതിക്ക് 1990കളില്‍ പ്രേരണയാവുകയും ചെയ്തത് എന്ന് ചരിത്രകാരന്‍ നോര്‍മാന്‍ സിഗാര്‍ ഒരു പഠനത്തിലൂടെ പുറത്ത് കൊണ്ടുവന്നിട്ടുണ്ട്.

നവോത്ഥാന ചിന്തകനായ ഡേവിസ് ഹ്യൂം പോലും നീഗ്രോകള്‍ ധൈഷണികമായി താഴ്ന്നവരാണെന്ന് സങ്കല്‍പ്പിച്ചിരുന്നു. ബ്രിട്ടീഷ് ലിബറലിസത്തിന്റെ താത്വികനും ഫെമിനിസ്റ്റുമായിരുന്ന ജോണ്‍ സ്റ്റുവര്‍ട്ട് മില്‍ പോലും കോളനികളിലെ ‘താഴ്ന്നവരായ ജനത’ എന്ന പ്രയോഗം നിരന്തരം നടത്തുന്നുണ്ട്.

അറബ് നാടുകളില്‍ ഏകാധിപതികളെ പ്രതിഷ്ഠിക്കുകയും അവര്‍ക്ക് ഒത്താശ നല്‍കുകയും ചെയ്ത പാശ്ചാത്യശക്തികള്‍ തന്നെ ജനാധിപത്യ വിരുദ്ധതയും സര്‍വ്വാധിപത്യവും അറബികളുടെ സ്വാഭാവിക അവസ്ഥയെന്ന് ആരോപിക്കുകയും ചെയ്യുകയായിരുന്നു. ഈ ധാരണയെ തകര്‍ത്തെറിയുകയാണ് തുനീഷ്യന്‍, ഈജിപ്ഷ്യന്‍ യമനീ ജനതകള്‍ അറബ് വസന്ത വിപ്ലവത്തിലൂടെ (2011) ചെയ്തത്. അറബ് വസന്തം’എന്ന പേരില്‍ വിഖ്യാതമായ ടുണീഷ്യ, ഈജിപ്ത്, ലിബിയ എന്നീ രാജ്യങ്ങളിലെ ജനകീയ മുന്നേറ്റങ്ങളില്‍ നിന്ന് ആവേശമുള്‍കൊണ്ടാണ് ‘വാള്‍സ്ട്രീറ്റ് കയ്യടക്കുക’എന്ന പ്രക്ഷോഭപരിപാടി പോലും രൂപം കൊണ്ടത്. പടിഞ്ഞാറിന്റെ അപരനായി ഇസ്‌ലാമിനെ കാണാനുള്ള തുറന്ന പ്രവണതയുടെ ആധുനിക ഉദാഹരണമാണ് മുന്‍ യു.എസ്. പ്രസിഡണ്ട് റിച്ചാര്‍ഡ് നിക്‌സന്‍. അക്രമോല്‍സുകവും ശത്രുദായകവുമായ മുസ്‌ലിം ലോകത്തിനെതിരെ പടിഞ്ഞാറിന് പുതിയ ഐക്യനിര കെട്ടിപ്പടുക്കേണ്ടതുണ്ടെന്ന്’ നിക്‌സന്‍ എഴുതി.

സ്വന്തം അധിനിവേശങ്ങള്‍ക്ക് ന്യായീകരണം നല്‍കാന്‍ സ്ത്രീ വിമോചനം പോലുള്ള പുരോഗമനപരമായ ആശയങ്ങളാവും സാംസ്‌കാരിക വംശീയവാദം ചിലപ്പോള്‍ ഉന്നയിക്കുക. ഉദാഹരണത്തിന് 2001ല്‍ നടന്ന അഫ്ഗാന്‍ അധിനിവേശത്തിന് നല്‍കിയ കാരണങ്ങളില്‍ ഒന്നായി വനിതാവിമോചനം പ്രസിഡണ്ട് ജൂനിയര്‍ ബുഷ് എടുത്തുപറഞ്ഞിരുന്നു. അതേസമയം ക്രൈസ്തവ ഫണ്ടമെന്റലിസ്റ്റുകളുടെ സ്ത്രീ വിരുദ്ധ വ്യാഖ്യാനത്തെ തഴുകിത്തലോടുന്നതില്‍ ഒരു വൈരുദ്ധ്യവും ബുഷ് കണ്ടില്ല. രാഷ്ട്രീയവും സൈനികവുമായ പ്രാധാന്യത്തിന് പുറമെ, ദക്ഷിണേഷ്യയിലെ എണ്ണയുടെയും പ്രകൃതിവാതകത്തിന്റെയും നിയന്ത്രണവുമായി അഫ്ഗാന്‍ അധിനിവേശത്തിന് ബന്ധമുണ്ടെന്ന് അമേരിക്കന്‍ പോളിസിയെക്കുറിച്ച് പഠിച്ച അഹമ്മദ് റഷീദ് കണ്ടെത്തുന്നുണ്ട്. താലിബാന് ശേഷം 2001ല്‍ രൂപീകൃതമായ വടക്കന്‍ സഖ്യ ഭരണകൂടത്തിന്റെ ആദ്യ നടപടികളിലൊന്ന് രാജ്യാന്തര എണ്ണ വാതക കമ്പനികള്‍ക്ക് പൈപ്‌ലൈന്‍ സ്ഥാപിക്കാനുള്ള അവകാശമായിരുന്നു.

bylines malayalam, byline malayalam, bylines.in, byline.in, bylines online publication bylines malayalam publication bylines magazine, bylines malayalam magazine bosnia bylines
ബോസ്നിയ-സെബ്രെനിക കൂട്ടക്കൊലയിൽ മരണപ്പെട്ടവരുടെ ഖബറുകൾ

പ്രതിലോമകാരികളായ സാമ്രാജ്യത്വ നിര്‍മ്മിതാക്കള്‍ യുദ്ധ വ്യാപനത്തെ ന്യായീകരിക്കാനായി നടത്തുന്ന ഇസ്‌ലാം വിമര്‍ശനത്തിനുപയോഗിക്കുന്ന ചട്ടുകങ്ങള്‍ മാത്രമാണ് വഫാ സുല്‍ത്താന്‍, ഇബ്‌നു വറാഖ്, തസ്‌ലീമ നസ്‌റിന്‍, സല്‍മാന്‍ റുഷ്ദി, റോബര്‍ട്ട് സ്‌പെന്‍സര്‍, ഡാനിയേല്‍ പൈപ്‌സ് തുടങ്ങിയവര്‍. ഗോണ്ടനാമോ പീഡനം, അഫ്ഗാന്‍, ഇറാഖ്, സോമാലിയ, പാലസ്തീന്‍ അധിനിവേശങ്ങള്‍ എന്നിവയോട് ഇവര്‍ക്കാര്‍ക്കും എതിര്‍പ്പില്ല. നാസി പീഡനകാലത്ത് ജൂതമതത്തിന്റെ അപചയങ്ങളെക്കുറിച്ച ചര്‍ച്ചപോലെ അറപ്പുളവാക്കുന്ന വിധം ബീഭല്‍സമാണവരുടെ ചെയ്തികള്‍.

സാമ്രാജ്യത്തിന് ദാസ്യവേല ചെയ്യുന്ന ധൈഷണിക ഭീകരന്‍മാര്‍ എന്നോ ബൗദ്ധിക വ്യഭിചാരികള്‍ എന്നോ ഇക്കൂട്ടരെ വിളിക്കാം. അയാന്‍ ഹിര്‍സി അലി, പര്‍വീണ്‍ ദാരാബി പോലുള്ള ഇസ്‌ലാമോഫോബുകള്‍ക്ക് യാഥാസ്ഥിതികവും ഫണ്ടമെന്റലിസ്റ്റുമായ വ്യാഖ്യാനം മാത്രമേ പ്രസക്തമായുള്ളൂ; അഥവാ അത്തരമൊന്നു മാത്രമേ സാദ്ധ്യമാകൂവെന്നവര്‍ സങ്കല്‍പ്പിക്കുന്നു. നിയോകോണ്‍ സയണിസ്റ്റ് കുരിശുയുദ്ധ ശക്തികളുടെ ആയുധങ്ങളായി വര്‍ത്തിക്കാനവര്‍ക്ക് ലജജയില്ല.

ഇസ്ലാമോഫോബിയ, സാംസ്‌കാരിക വംശീയത: വ്യാഖ്യാനവും വർത്തമാനവും

vamashrof@gmail.com

2,299 Comments

 1. Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s
  website link on your page at suitable place and other person will also do similar
  in favor of you.

 2. Please let me know if you’re looking for a author for your blog.
  You have some really great articles and I believe I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog
  in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Thanks!

 3. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I wish to read more things about it!

 4. You are so awesome! I don’t suppose I’ve truly read through something like that before.
  So wonderful to find someone with some original thoughts on this topic.
  Seriously.. many thanks for starting this up.
  This website is one thing that’s needed on the web, someone with some originality!

 5. naturally like your website but you need to check the spelling on quite a few
  off your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding itt
  very bothersome to tell the reality nevertheless
  I will certainly coe back again.
  homepage

 6. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the
  blog world but I’m trying to get started and set up my
  own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 7. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has
  a lot of completely unique content I’ve either
  written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the
  web without my permission. Do you know any ways to help reduce content
  from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 8. As the admin of this web page is working,
  no doubt very rapidly it will be famous, due to its feature contents.

 9. You really maie it seem so easy with your presentation but I find this topic to
  be really somjething that I think I woulpd never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the
  hang of it!
  webpage

 10. Howdy I am so excited I found your webpage, I really found you by mistake, while
  I was browsing on Digg for something else, Anyhow I am here
  now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at
  the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic
  b.

 11. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I
  could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having trouble finding one? Thanks a lot!

 12. Thanks a bunch for sharing this with all of us you
  actually understand what you’re speaking approximately!
  Bookmarked. Please also seek advice from my website =). We could have
  a link alternate contract among us

 13. Hi! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!

  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all
  your posts! Carry on the excellent work!

 14. Thanks for finally writing about > ഇസ്ലാമോഫോബിയ: വംശീയ-വര്‍ഗീയ വിദ്വേഷത്തിന്റെ വേരുകള്‍ | Bylines | Reading Beyond Lines < Loved it!

 15. I pay a visit daily a few blogs and websites
  to read posts, but this webpage offers quality based articles.

 16. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this
  I’ve found It absolutely helpful and it has helped me out loads.
  I hope to contribute & help different users like its helped me.
  Great job.

 17. You actually make it appear really easy together with your presentation however I to find
  this matter to be really one thing which I think I’d never understand.
  It kind of feels too complex and extremely vast for me.
  I’m having a look ahead on your next put up, I will try to get the hang of it!

 18. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little homework
  on this. And he actually bought me dinner because I discovered
  it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk about this subject here on your web page.

 19. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness
  in your post is simply great and i can assume you are an expert
  on this subject. Fine with your permission let me to
  grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 20. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 21. Whats up this is kind of of off topic but I was
  wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 22. Wonderful site. Lots of helpful information here.

  I’m sending it to a few buddies ans also sharing in delicious.
  And certainly, thank you to your sweat!

  Check out my homepage :: march calendar 2023 wallpaper (Wilburn)

 23. You can definitely see your enthusiasm within the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe.
  Always follow your heart.

 24. Howdy! This is my first visit to your blog! We
  are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to work on. You have
  done a extraordinary job!

 25. Hi! I know this is somewhat off-topic but I had to ask.

  Does running a well-established website such as yours require a lot of work?
  I’m completely new to operating a blog but I do write in my
  diary every day. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or
  tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 26. Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this website,
  and your views are fastidious in favor of new viewers.

 27. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so
  she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed
  and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share
  it with someone!

 28. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that
  it’s truly informative. I am going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future.

  Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 29. You really make it seem really easy along with your presentation but I to find this
  topic to be actually something that I believe I might by no means
  understand. It seems too complicated and very vast for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the grasp of it!

 30. Do you have a spam problem on this site; I
  also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us
  have developed some nice methods and we are looking to trade strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 31. Off, congratses on this article. This is truly outstanding yet
  that’s why you constantly crank out my pal. Fantastic posts that our company can sink our teeth right into and truly most likely to work.

  I like this weblog message and also you know you’re. Writing a blog
  can be actually quite overwhelming for a great deal of people given that there is actually thus much entailed however
  its own like anything else.

  Fantastic allotment and also many thanks for the acknowledgment listed here, wow …
  Exactly how amazing is actually that.

  Off to share this blog post now, I wish all those new blog owners
  to observe that if they do not presently have a plan ten they do
  now.

  my website; sameer suhail’s

 32. Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout
  and design. Outstanding choice of colors!

 33. اقتصاد قوی آلمان ، پشتیبان سیستم آموزشی تحصیلات تکمیلی آن است. بنابراین تعجبی ندارد که این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان برای تحصیل می‌باشد. در این مقاله شرط معدل برای تحصیل در آلمان کارشناسی ارشد را بررسی می‌کنیم

 34. When someone writes an piece of writing he/she keeps the
  idea of a user in his/her mind that how a user can understand it.

  Therefore that’s why this post is perfect. Thanks!

 35. I’ll right away take hold of your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me understand in order that I may subscribe.
  Thanks.

 36. Just wish to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is simply excellent and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed
  to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work. https://linkandlace.com/author/bank343/

 37. Hi there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 38. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting
  to know your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap solutions with other folks,
  be sure to shoot me an e-mail if interested.

 39. Fantastic blog you have here but I was curious if you knew of any discussion boards
  that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of
  group where I can get feedback from other knowledgeable people that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 40. It’s fantastic that you are getting thoughts from this article as
  well as from our discussion made at this place.

 41. Good information. Lucky me I found your site by chance (stumbleupon).
  I’ve bookmarked it for later!

 42. Hello there, I found your site by means of Google while searching for a similar matter,
  your site got here up, it looks good. I’ve bookmarked
  it in my google bookmarks.
  Hi there, simply turned into aware of your blog via Google,
  and located that it is truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I will be grateful when you continue this in future.
  A lot of other folks might be benefited from your writing.
  Cheers!

 43. Having read this I thought it was really informative. I
  appreciate you spending some time and effort to put this content together.

  I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

  my homepage :: Kalender Pendidikan

 44. Currently it appears like Drupal is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 45. Spot on with this write-up, I really think this web site needs far more attention. I’ll probably be returning to
  see more, thanks for the information!

 46. Hello this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get
  advice from someone with experience. Any help would be enormously
  appreciated! https://sementivae.com/author/vibe333/

 47. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am
  encountering difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it.

  Is there anybody else getting similar RSS problems?
  Anyone that knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!! https://fakenews.win/wiki/User:VIBE333

 48. After checkling out a handful of the blog osts on your web site,
  I honestly appreiate your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage list and will bee checking back soon. Please visit my web site too
  and let me know what you think.
  website

 49. I was excited to find this page. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!!

  I definitely liked every part of it and I have you book
  marked to see new things on your website.

 50. I don’t even understand how I finished up here, but I thought this
  publish was great. I do not know who you’re but definitely you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 51. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d
  like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 52. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.

  I will be sure to bookmark it and return to read
  more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely
  comeback.

 53. When I initially commented I appear to have clicked on the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time
  a comment is added I recieve 4 emails with the same
  comment. There has to be a way you are able to remove me from that service?
  Kudos!

 54. I was wondering if you ever thought of changing the page
  layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two
  images. Maybe you could space it out better?

 55. Very good info. Lucky me I recently found your website by chance
  (stumbleupon). I have saved it for later!

 56. Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a
  few months of hard work due to no backup. Do you have any
  methods to protect against hackers?

 57. Selcuksports ile HD Maç Keyfi Tek Bu Adreste!
  Selçuk Spor, futbol maçlarını herhangi bir kesinti veya gecikme olmadan yayınlar.
  Bu, izleyicilerin maçı sorunsuz bir şekilde takip etmelerini kolaylaştırır.
  Ek olarak, yayınların HD kalitesi, izleyiciler için her şeyin net ve net görünmesini sağlar.
  Bu da dünyanın her yerinden insanların tuttuğu takımları sorunsuz bir şekilde takip etmesini kolaylaştırıyor.

  Taraftarlar, tuttukları takımların maçlarını oynandıkları günden itibaren Selçuksportshd
  üzerinden izleyebiliyor. Bunun nedeni, tüm yayınların kanalda arşivlenmesi ve böylece istenildiği zaman tekrar oynatılabilmesidir.
  Ne zaman giriş yaparsanız yapın, her zaman canlı
  izlenebilecek yeni maçlar olacak!

  Tuttuğunuz takımın maçlarını dünya çapında olduğu için Selçuksportshd giriş adresi üzerinden kolayca takip
  edebilirsiniz. Kanal uydu üzerinden yayınlanıyor ve dünya çapında yaklaşık 100 ülkeye ulaşıyor.
  Ayrıca Buna Brezilya, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve daha birçok ülke dahildir.
  Uydu anteni ve televizyonu olan herkes dünyanın neresinde olursa olsun tuttuğu takımları takip edebilir.

  Selçukspors TV’yi dünyanın neresinde olursanız olun uydu üzerinden yayınladığı için izlemek çok
  kolay. . İnternet erişimi olan telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan kolayca erişebileceğiniz için ek bir donanıma
  gerek yoktur. Ayrıca, internete erişebilen hemen hemen her cihazda mevcut
  olduğundan herhangi bir ek yazılıma ihtiyacınız yoktur; akıllı telefonlar, dizüstü
  bilgisayarlar ve daha fazlası dahil!

  https://www.selcuksporhd.com/

 58. If some one wants expert view about blogging afterward i recommend him/her to pay a visit this web site, Keep
  up the fastidious job.

 59. Just wish to say your article is as amazing.
  The clarity in your post is simply nice and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 60. I’m not that much of a online reader to be honest but
  your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
  Cheers

 61. Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I
  came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting
  this to my followers! Exceptional blog and great design.

 62. I don’t even know how I ended up right here, but I thought this publish was once good.
  I don’t recognize who you might be however definitely you’re going to a famous blogger in case you
  aren’t already. Cheers!

 63. I have read a few excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you set to make the sort of wonderful informative
  site.

 64. I am sure this paragraph has touched all the internet visitors, its really really
  pleasant post on building up new website.

 65. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly
  the same nearly very often inside case you shield this hike.

 66. Hey there! I’ve been reading your website for a while now and finally got the courage to go ahead and
  give you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to say keep up the fantastic work!

 67. Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 68. Thank you for the good writeup. It in fact was a
  amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!

  By the way, how could we communicate?

 69. Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am attempting
  to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 70. Hey I Really Enjoyed Your Blog & Found The Content To Be Very Stimulating.

  I Share Your Blog Content With My Porn Star Friends
  A Lot Too! They Like It! Feel Free To Bring Your Nasty Minds Over To My Content AsWell.
  Keep It Cumming!

 71. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this site.
  I’m hoping to see the same high-grade content by you later
  on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now ;
  )

 72. I do accept as true with all of the concepts you have presented in your post.

  They’re really convincing and will certainly work.

  Still, the posts are very short for starters. May you please prolong them
  a bit from next time? Thank you for the post. https://www.instapaper.com/p/11413153

 73. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but
  I had to tell someone! https://funsilo.date/wiki/User:Vape222

 74. Hi, Neat post. There’s an issue along with your website in web explorer, may test this?

  IE nonetheless is the marketplace chief and a huge component to other folks will pass over
  your fantastic writing due to this problem.

  Feel free to surf to my web-site … notaries in California

 75. I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by
  him as nobody else know such detailed about my trouble.
  You’re incredible! Thanks!

 76. I’m really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any internet browser compatibility
  issues? A number of my blog visitors have complained about my
  website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any recommendations to help fix this issue?

 77. We stumbled over here by a different website and thought I may as well
  check things out. I like what I see so now i’m
  following you. Look forward to exploring your web page for a second time.

 78. It’s actually a cool and helpful piece of info. I am glad that you simply shared this useful
  info with us. Please keep us informed like this.
  Thank you for sharing.

 79. Hello there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and personally
  recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this
  site.

 80. I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this sort of space .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this information So i’m satisfied to show that I’ve a
  very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most no doubt will make certain to do not fail to remember this site and provides it a glance regularly.

 81. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 82. Hey! I just wanted to ask if you ever have any
  trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I
  ended up losing a few months of hard work due to no backup.

  Do you have any methods to protect against hackers?

 83. of course like your web-site however you have to take a
  look at the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the reality on the
  other hand I will certainly come back again.

 84. After looking over a handful of the blog posts
  on your site, I truly appreciate your way of writing a blog.
  I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.

  Take a look at my web site too and let me know what you think.

 85. The Middle of Vietnam
  The Center of Vietnam (or The Facility) is an area of Vietnam.

  Historically, it was called Trung Phn or Annam, under French Indochina.

  As one of the 3 geographical regions of Vietnam, it has its very own distinctive history.
  But before finding out about the Center, it is necessary to know what this area
  of Vietnam looks like. For this reason, the Center has many distinctive regions.

  In fact, there are 3 major areas within the Center area.

 86. The Center of Vietnam
  The Center of Vietnam (or The Center) is a region of Vietnam.
  Historically, it was called Trung Phn or Annam,
  under French Indochina. As one of the three geographic areas of Vietnam, it
  has its very own unique background. But prior to learning about the Middle, it is essential to know what this location of Vietnam resembles.

  Therefore, the Middle has lots of distinctive regions.
  In fact, there are 3 primary locations within the Center area.

 87. Ԍreɑt ցoods from уou, man. I havee understand your stuff previous to annd you’re just extremely wonderful.
  I actually like ѡhat you’ve acquirеd һere, certainly like what you are saуing and the wwɑy in whicһ you saay it.
  You make it entertaіning and you still take care of to keep it smart.
  I can not wait to read much morе from you. This is actually a tremendous website. http://wiki.shitcore.org/index.php/True_Fortune_Slot_Demo_Pragmatic_Penilaian_Tambahan_Pariwara_Game

 88. Great goods from you, man. I’ve consider your stuff prior to and you’re just extremely great.
  I really like what you have received here, really like what you’re saying and the way in which
  by which you are saying it. You’re making it entertaining and you still care for to stay
  it sensible. I can not wait to read much more from you.
  This is really a great website.

 89. Its like you leaгn my thougһts! You seem to know so much approximately this,
  like уou wrote the e-book in it or something.
  I feel that you just can do witgh a few % to pressure the message house a
  bit, however insteɑd of that, this is excellent blog.

  A fantastic read. I’ll definitelу be back. https://wiki.uevmp.com/index.php?title=Kabar_Situs_Judi_Online_HERO138_Link_Alternatif_Resmi_Hero_138_Nexus_Engine_Slot_Online_Memimpikan_Ialah_Probabilitas_Besar_Membuahkan_Hasil

 90. I was extremely pleased to uncover this website.
  I need to to thank you for ones time just for this wonderful
  read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff in your blog.

 91. Simply desire to say your article is as astounding.
  The clearness for your put up is just excellent and that i could think you’re knowledgeable in this subject.

  Well with your permission let me to grasp your RSS feed to stay up to
  date with impending post. Thank you one million and please keep up the rewarding work.

 92. Hi! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going
  through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m
  certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking
  it and checking back often!

 93. This is the perfect blog for anybody who really wants to find out about this topic.
  You understand so much its almost tough to argue
  with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put
  a new spin on a topic which has been written about for a long time.
  Excellent stuff, just excellent!

 94. It’s actually very complicated in this full of activity
  life to listen news on Television, so I just use world wide web for that purpose,
  and take the most up-to-date information.

 95. No matter if some one searches for his essential thing, so he/she wants to be
  available that in detail, so that thing is maintained
  over here.

 96. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4
  year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear
  and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I
  had to tell someone! http://www.effecthub.com/user/3170271

 97. When someone writes an article he/she keeps
  the idea of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  Therefore that’s why this piece of writing is perfect.

  Thanks!

 98. Greate pieces. Keep writing such kind of info on your site.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve done a fantastic job. I will definitely digg it and for my part recommend to my
  friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 99. Hey there I am so delighted I found your blog, I really found you by mistake, while
  I was browsing on Yahoo for something else, Anyhow I
  am here now and would just like to say thanks a lot
  for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
  look over it all at the moment but I have bookmarked it and
  also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read much more, Please do keep up the fantastic
  job.

 100. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this certain info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 101. You’ve made some really good points there. I checked on the internet to learn more
  about the issue and found most people will go along with your views
  on this website.

 102. First thing, congratulations on this post. This is truly outstanding but that is
  actually why you regularly crank out my pal. Fantastic blog posts
  that our experts may sink our teeth into and definitely visit work.

  I love this weblog post and also you understand you are actually.
  Writing a blog can easily be extremely mind-boggling for a whole lot of people because there is thus a lot included however its like everything
  else.

  Great portion and also thanks for the acknowledgment here, wow …
  Exactly how amazing is actually that.

  Off to discuss this article now, I wish all those
  new writers to find that if they do not actually possess a program 10 they carry out right now.

  Also visit my web page :: sameer

 103. Admiring the time and effort you put into your website and in depth information you offer.

  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same unwanted rehashed material. Great read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 104. Whats up are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do
  you need any html coding knowledge to make your own blog?

  Any help would be greatly appreciated!

 105. Undeniably believe that which you said. Your favourite justification seemed to be at the internet the simplest thing to keep in mind of.
  I say to you, I definitely get irked at the same time as folks think about concerns that they just do not recognize about.
  You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the
  entire thing without having side effect , other folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks https://hikvisiondb.webcam/wiki/User:BANK373

 106. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to
  and you’re just extremely magnificent. I actually like what
  you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which
  you say it. You make it entertaining and you still take care of to
  keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is really a tremendous site. https://goegyx5.wixsite.com/bank373

 107. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing
  to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider
  worries that they plainly do not know about. You managed to
  hit the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 108. Greetings! Very useful advice in this particular article!

  It is the little changes that make the greatest changes.

  Thanks a lot for sharing!

 109. Great blog! Do you have any recommendations for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost
  on everything. Would you propose starting with a free platform
  like WordPress or go for a paid option? There are so
  many options out there that I’m totally confused ..
  Any recommendations? Bless you! https://bibliocrunch.com/profile/bank363/

 110. What you published was very reasonable. But, consider this, suppose you composed a catchier
  title? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but what if you added a title that grabbed
  people’s attention? I mean ഇസ്ലാമോഫോബിയ: വംശീയ-വര്‍ഗീയ വിദ്വേഷത്തിന്റെ വേരുകള്‍
  | Bylines | Reading Beyond Lines is kinda vanilla. You might peek at
  Yahoo’s home page and note how they write news headlines to
  get viewers to click. You might try adding a video or
  a related picture or two to grab people excited about everything’ve got
  to say. In my opinion, it could make your website a little bit more interesting.

 111. I like the helpful info you supply on your articles. I will bookmark your weblog and take a look at once more here
  frequently. I am somewhat certain I will be informed plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 112. I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A few of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but
  looks great in Firefox. Do you have any advice
  to help fix this problem?

 113. A person essentially assist to make seriously articles I might state.
  That is the very first time I frequented your web page and thus far?

  I amazed with the research you made to make this particular
  publish amazing. Excellent process!

 114. We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site offered us with useful info to work on. You’ve performed an impressive task and our entire group shall be thankful to you.

 115. Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted
  with then you can write if not it is difficult to
  write.

 116. You could definitely see your enthusiasm in the work you write.

  The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe.
  At all times go after your heart.

 117. It’s difficult to find experienced people on this subject, however, you seem like you know what you’re talking
  about! Thanks

 118. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I
  found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 119. Right now it appears like Expression Engine is the top blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that
  what you’re using on your blog?

 120. You really make it appear so easy along with your presentation however I to
  find this topic to be really something which I feel I would by no
  means understand. It sort of feels too complex and
  extremely wide for me. I’m looking ahead to your next submit, I’ll
  try to get the cling of it!

 121. I got this web page from my friend who told me regarding this web page and now this time
  I am browsing this web page and reading very
  informative articles at this time.

 122. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just
  sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.

  Do you have any recommendations for novice blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 123. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 124. I’m not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 125. Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 126. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers

 127. بهترین پاور بانک ها از نظر ظرفیت، سرعت شارژ و تعداد پورت‌ ۱۴۰۱
  اگر می‌خواهید بیش از یکبار باتری گوشی هوشمند خود را به طور
  کامل شارژ کنید، قبل از این که
  شارژ همراه خود را شارژ کنید، باید مطمئن شوید که شارژر همراه
  حداقل دو برابر ظرفیت باتری گوشی را داشته باشد.
  اگر معمولا بیش از یک دستگاه را همراه خود دارید، باید به
  دنبال انواع با حداقل دو درگاه خروجی
  باشید، تا نیازهای شما را برطرف کند.
  گوشی هوشمند و تبلت را می‌توانید در یک زمان شارژ
  کنید، با استفاده از خروجی با جریان کمتر
  برای گوشی هوشمند و درگاه دیگر که
  جریان بیشتر دارد برای دستگاه‌های بزرگ‌تر مانند تبلت.

  شرکت باسئوس این محصول را
  در سه رنگ سفید، مشکی و بنفش تولید کرده و
  شما می‌توانید برای خرید بهترین پاوربانک‌های به سراغ این محصول
  آمده و آن را در رنگ بندی مورد نظر خود
  خریداری کنید. این بهترین پاور بانک برای آیفون از
  طیف وسیعی از این تکنولوژی ها پشتیبانی می کند.

  از جمله می توان به Qualcomm QC 3.zero, USB PD three.0,
  MTK PE1.1, Samsung AFC, HUAWEI SCP & FCP و OPPO VOOC اشاره کرد.
  توان بالای این دستگاه به
  شما اجازه می دهد تا ۳ دستگاه را به صورت همزمان شارژ کنید.
  در جایگاه چهارم بهترین پاور بانک بازار، پاور
  بانک RP-PB186 قرار دارد که یک محصول
  با کیفیت بالا از برند معتبر راو پاور است.
  این پاور بانک به خصوص برای دارندگان گوشی‌های آیفون بسیار مناسب است
  (چون بر اساس نیاز مشتریان بازار آمریکای
  شمالی که اکثرا آیفون دارند، طراحی و ساخته شده است).

  5200 میلی آمپر ساعتی دارای انرژی کافی برای کامل بیشتر باتری‌های گوشی‌های هوشمند است و مقدار کمی اضافی هم برای آن باقی می‌ماند.

  پاور بانک Champ Lite همچنین دارای یک درگاه USB-C
  برای شارژ سریع 15 واتی، به علاوه یک درگاه
  USB-A برای شارژ همزمان دستگاه دوم است.
  این دستگاه به اندازه کافی کوچک است که در کیف یا کوله پشتی شما
  قرار بگیرد و دارای کابل USB-A-to-USB-C است.

  پاور بانک انکر یکی از بهترین برند پاور بانک و یکی از
  بهترین مارک پاور بانک می باشد.

  با شدت‌جریان ورودی 2.zero آمپری، می‌توان
  پاوربانک را با سرعت بیشتری شارژ
  کرد. از بهترین پاور بانک برای آیفون می‌توانید برای شارژ کردن تبلت خود هم استفاده کنید.

  برای نمایش میزان باتری پاوربانک می‌توانید از
  نمایشگرهای LED که برای این مدل تعبیه شده استفاده کنید.

  شارژر همراه انرجایزر مدل UE30000PQ دارای ظرفیت میلی آمپر ساعت می
  باشد به طوری که تنها در 30 دقیقه
  می توان شارژ دستگاه موردنظر را
  از 0 به 50 درصد برسانید. بر روی این
  پاور بانک صفحه نمایشگر
  LED طراحی شده که به راحتی می توانید میزان شارژ دستگاه را مشاهده کنید.

  ظرفیت این شارژر همراه شیائومی
  10 هزار میلی آمپر ساعت بوده که یک قیمت رقابتی
  در میان همرده‌های آن است. شدت جریان خروجی آن 2.1 آمپر و ولتاژ خروجی نیز 5.0 ولت است و
  سرعت نسبتا مناسبی را برای شارژ شدن می‌دهد.
  به نظر شما بهترین نوع پاوربانک و
  قیمت بهترین مارک پاوربانک برای گوشی سامسونگ چثدر است؟؟؟ سایت شما بهترین برندهای پاور
  بانک و پاور بانک کیفیت عالی و با کیفیت ترین
  پاور بانک گفته. اما بهترین مارک پاور بانک برای سامسونگ و بهترین پاوربانک های موجود در بازار و حتی قوی ترین پاور بانک پستی نداریدید ممنون میشم پستی
  در رباطه با این موضوعات بزارید.

 128. Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your
  post is simply spectacular and i could assume
  you’re an expert on this subject. Well with your
  permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 129. I like the helpful information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn lots of new stuff
  right here! Good luck for the next!

 130. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your
  intelligence on just posting videos to your weblog
  when you could be giving us something enlightening to read?

 131. What you typed was actually very logical. However, what about this?
  what if you typed a catchier title? I mean, I don’t want
  to tell you how to run your blog, however
  what if you added a headline that grabbed a person’s attention? I mean ഇസ്ലാമോഫോബിയ: വംശീയ-വര്‍ഗീയ വിദ്വേഷത്തിന്റെ വേരുകള്‍
  | Bylines | Reading Beyond Lines is a little boring. You should glance at Yahoo’s front page and see how they create news titles
  to get people to open the links. You might try adding a video or a related pic or two to grab people interested about what you’ve written. In my opinion, it could bring your posts a little
  bit more interesting.

 132. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but
  after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 133. Heya i’m for the first time here. I found this board
  and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and aid others like you aided me.